Valtakunnallinen Kotityöpalvelujen laatujärjestelmä julkistettiin 10.11.2010
Keskiviikkona 10.11.2010 Helsingissä järjestetyssä Uutta laatua kotityöpalveluihin -seminaarissa julkistettiin kotityöpalvelualalle oma valtakunnallinen laatusertifikaatti. Sertifikaatti on yksityiselle palveluntuottajalle myönnetty tunnustus siitä, että yrityksen toiminta ja palvelut täyttävät valtakunnallisen kotityöpalvelun laatujärjestelmän kriteerit. Sertifikaatin myöntäjänä toimii TTS:n eli Työtehoseuran hallinnoima riippumaton kotityöpalvelun laatulautakunta.

Ensimmäiset sertifioidut kotityöpalveluyritykset Suomessa

Tilaisuudessa 21 kotityöpalveluyritystä saivat laatusertifikaatin. Kyseiset yritykset ovat käyneet sertifikaatin suorittamiseen tarvittavan koulutusohjelman, tehneet itsearvioinnin yrityksensä toiminnasta sen kaikilla osa-alueilla ja lopulta läpäisseet oppilaitosten tekemät audioinnit. Sertifioitujen yritysten yhteystiedot, samoin kuin muuta hyödyllistä tietoa löytyy sivuilta www.kotityopalvelut.fi

Sertifikaattitunnus takaa laadun
Laadukkaan ja asiantuntevan palveluntarjoajan tunnistaa jatkossa tästä merkistä.

ktp-sertifi-rgb2

Laatusertifioitu yritys tietää, miten hyvä palvelu ja työn jälki syntyvät sekä osaa neuvoa ja opastaa asiakasta oman kodin hoidossa tai palvelujen hankinnassa. Laatusertifioitu yritys kartoittaa asiakkaan yksilölliset tarpeet ja odotukset sekä laatii asiakkaan kanssa yksityiskohtaisen palvelusopimuksen, jossa sovitaan mm. palvelun sisällöstä, aikataulusta ja hinnasta.

Laatujärjestelmäkoulutusta tarjoavat 10 ammatillista oppilaitosta ympäri Suomen

Sertifikaatin suorittamiseen liittyy oppilaitosten yrityksille järjestämä laatujärjestelmäkoulutus, jossa koulutukseen osallistuvat yritykset perehdytetään laatujärjestelmän kriteeristöön, tekemään itsearviointia sekä laatimaan yritykselle oma laatukäsikirja. Koulutuksen ja saamansa ohjauksen jälkeen yritys voi auditoijan suosituksesta hakea sertifiointia. Laatujärjestelmään perehdyttävästä koulutuksesta ja yritysten auditoinneista vastaavat 10 ammatillista oppilaitosta (Liikelaitos Edupoli, Etelä-Savon Ammattiopisto, Kainuun ammattiopisto, Koulutuskeskus Tavastia, Lapin ammattiopisto, Luksia Länsi-Uudenmaan aikuisopisto, Pohjois-Karjalan aikuisopisto, Savon ammatti- ja aikuisopisto, Ylivieskan ammattiopisto ja Ylä-Savon ammattiopisto) ympäri Suomea. Kotityöpalvelun laatulautakunta on hyväksynyt hakemuksesta oppilaitosten esittämät henkilöt auditoijiksi.

Uusi edunvalvonta- ja jäsenorganisaatio kotityöpalvelualalle
Samassa seminaarissa perustettiin myös Suomen Kotityöpalveluyhdistys ry, jonka tehtävänä on mm. toimia kotityöpalveluyritysten edunvalvonta- ja jäsenorganisaationa. Yhdistyksen jäsenistö koostuu sertifioiduista yrityksistä, oppilaitoksista, kannattajajäsenistä, yhteisöistä ja muista yhdistyksen hallituksen hyväksymistä jäsenistä. Yhdistyksen toimintaa koordinoi TTS - Työtehoseura. 

LISÄTIETOJA
Kirsi Nikander, TTS - Työtehoseura, Projektipäällikkö, Gsm 044 7143 662, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Anneli Reisbacka, TTS - Työtehoseura, Projektipäällikkö Gsm 050 5527 252, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

www.kotityopalvelut.fi

TTS Työtehoseura | PL 5 (Kiljavantie 6), 05201 Rajamäki | asiakaspalvelu@tts.fi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. | (09) 2904 1200 | Tietosuojalausunto